10ak minuta šetnje od Eiffelovog tornja, u 7. arondismanu, nalazi se Avenue Rapp.
Ako ste ljubitelj Art Nouveau pokreta, zanemarite uvijek iste turističke atrakcije Pariza i istražite Lavirotteovu zgradu na broju 29.
Ovaj pokret koji njeguje organske oblike bio je reakcija na pomalo nemaštovite i dosadne neogotičke i neorenesansne stilove.
Zgrada Lavirotte je secesijsko remek-djelo koje obiluje nevjerojatnim detaljima i seksi konotacijama.
Jules Aimé Lavirotte, skupa sa keramičarem Alexandre Bigotom napravio je ovu zgradu 1901.
Središnji dio su ekstravagantna vrata, uokvirena statuama Adama i Eve i ženskom glavom za koju se vjeruje da je Lavirotteova žena.
Iako je zgrada pobijedila na godišnjem natjecanju za najljepšu zgradu u Parizu zbog svoje nevjerojatne fasade, neki su prepoznali erotske elemente u ovom zamršenom dizajnu.
Ako bolje pogledate vrata i šare koje tvore drvene daske i prozorska stakla, pogotovo dva okrugla prozora ispod ženske glave, možete razaznati naopako okrenuti falus. (priznajte da ste zarotirali fotku ili malo nakrivili glavu :))
Provokacija tu ne prestaje.
Eva je zauzela provokativnu pozu, dok se čini da se Adam bori da prikrije svoju muškost.
Ručke na vratima u obliku guštera također sadrže seksualnu konotaciju.
"Lézard" je francuski sleng iz vremena izgradnje ove zgrade koji se koristio za označavanje muških genitalija.
Bez obzira je li provokacija bila namjera arhitekta ili ne, posvećenost detaljima je izvanredna, a neki elementi vas tjeraju da se zapitate o simbolici. Kao dvije bikove glave koje drže centralni balkon.
Obožavatelji secesije smatraju Hectora Guimarda kraljem i vladarem tog vremena čija djela od kovanog željeza još uvijek krase ulaze pariškog metroa, ali Jules Aimé Lavirotte je kralj izazova u vrijeme kada su jednolične hausmanovske građevine smatrane monotonim i dosadnim, a ljudi su željeli nešto novo i uzbudljivo.
Lavirotte im je to isporučio.
Njegov rad se nikada neće smatrati dosadnim, a njegovih osam preostalih zgrada u Parizu sada su na popisu baštine.
Comments